Gulddraken 2016 – Vinnare. Ja, igår kväll delades Gulddraken 2016 ut i fem kategorier. Det var spännande som bara den. Det är roligt att vara på plats och se alla glada vinnare. Här nedan ser du alla nominerade och alla vinnare. Man vill nu turnera runt bland alla, smaka sig runt. Gulddraken galan är en lyxig tillställning där man alltid möts av ett champagnetorn som syftar att slå rekord. Det verkar som att de gjorde det, men inte helt säker. Champagnen var i alla fall både ekologisk och vegansk i år.
Årets tema var ’Gulddraken goes green’. Det innebär att mingelmaten var vegetarisk och till stor del vegansk. Helt rätt och jag blev så inspirerad av hur man kan använda råvaror på ett spännande sätt.
Det var friterad blomkål, jordärtskocka med citronkräm och finger lime, buljong med svamp, falafel med granatäppelkärnor, sallad med mango, papaya och nötter, bland annat Så utsökt gott.
Desserten var en chokladmousse med olivolja istället för gelatinet. I botten en yuzukräm och toppad med maräng och tapiocapärlor med citrus. Den var himmelsk. Yuzu var det även i flera av rätterna, tror vi kommer få se en hel del yuzu under året. Förra året, på Gulddraken 2015, var det istället för mat en makalös dessertbuffé signerad Daniel Roos. Jag undrar redan vad nästa års tema kommer bli.
Nominerade och vinnare till Gulddraken 2015 (lista från DN):
Årets lyx:
Aloë
Oaxen krog
Omakase köttslöjd – VINNARE
Restaurang Volt
Spritmuseum
Årets mellan:
The Flying Elk – VINNARE
Fotografiskas restaurang
Oaxen slip
Surfers
Woodstockholm
Årets budget:
Ai Ramen – VINNARE
The Artisan
Barobao
Katarina ölkafé
Falafelbaren
Årets kafé:
Café Pascal
Enskedeparkens bageri – VINNARE
Green Rabbit
Haga tårtcompani och bageri
Kaffeverket
Årets bar:
Bottles – VINNARE
Corner Club
Linje tio
Paradiso
20hundra5
Det komponeras alltid en drink till Gulddraken och i år var den äpplig med äppeljuice från blandade bakgårdar, ingefära och honung från stora skuggan. Fräsch. Jag gick dit med bästa Carro, Jessica, Anette och många fler. Rolig och minglig gala.